Trápite sa s metličkami na nohách? Máme pre vás odpoveď na váš problém!

Dodržiavaním 7 jednoduchých pravidiel z predchádzajúceho blogu už vieme ako vzniku metličiek na nohách predchádzať, alebo stav prinajmenšom vlastným pričinením nezhoršovať. Čo však ak ich máme a chceme sa ich zbaviť? Aké možnosti liečby nám ponúka moderná medicína? Pýtali sme sa našej dermatologičky MUDr. Lucie Drahovskej.

MUDr. Lucia Drahovská

Čo sú to metličky?

„Metličky, venektázie sú rozšírené povrchové cievky presvitajúce cez kožu. Vznikajú nedostatočným prekrvením dolných končatín. Veľkú úlohu tu zohráva nadmerná záťaž a genetická predispozícia,“ vysvetľuje MUDr. Drahovská.

 Môžu dospieť až do štádia kŕčových žíl?

MUDr. Drahovská: „Metličky na dolných končatinách sú dôsledkom nedostatočného prekrvenia venózneho systému dolných končatín. Hlboký a povrchový systém žíl na nohách spolu súvisia. Prvým prejavom je tvorba drobných rozšírených cievok, ktoré sú viditeľné na povrchu kože. Tvoria hlavne estetický problém a zároveň sú znakom, ktorý nás upozorní na začínajúci problém. Samozrejme nemusia ešte znamenať, že už máme varixy na dolných končatinách. Neliečené metličky neznamenajú, že sa nám vytvoria na 100% varixy. Ale sú znakom, že naše nohy potrebujú dôkladnejšiu starostlivosť, prevenciu!

Aké sú možnosti liečby?

„Venektázie sa odstraňujú laserom alebo sklerotizáciou. Terapiu volí lekár podľa stavu ošetrovanej cievy. Liečba je mierne bolestivá. Cievky miznú do dvoch týždňov. Po ošetrení sa môžu vyskytnúť pigmentácie, modriny, opuch, začervenanie. Sú to všetko komplikácie, ktoré v krátkom čase odoznievajú, obavy nie sú na mieste,“ objasňuje MUDr. Drahovská.

Sú výsledky trvalé?

MUDr. Drahovská: „Metličky sa stále počas života objavujú, vekom a záťažou pribúdajú. Ošetrovanie a starostlivosť počas života však výrazne prispievajú ku samotnému šetreniu nôh a tým aj zamedzovaniu tvorby veľkého množstva venektázií a aj kŕčových žíl.“

sexy woman legs

Tak milé dámy a páni, venujte troška pozornosti vašim nohám. Zaslúžia si to! Veď nás nosia celý život. 😉

Téme kŕčových žíl sa budeme venovať na blogu už budúcu nedeľu. Sledujte nás!

 Viac o zákroku Odstránenie cievok laserom

Potrebujete poradiť?
Objednajte sa na konzultáciu hneď teraz
CTA_arrow
X
Potrebujete sa poradiť s odborníkom? SME TU PRE VÁS!
Napíšte nám a dohodneme si termín Vašej návštevy

Meno (povinné)

E-mail (povinné)

Telefón (povinné)


Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov