Permanentný make-up všetko čo o ňom potrebujete vedieť

Permanentný make up - tetovanie obočia, pier, očných liniekZávidíte herečkám na filmových plátnach, že sa každé ráno zobúdzajú dokonale upravené? Určite to závidenia hodné je. Skúste si predstaviť, že by nešlo iba o výsadu fiktívnych postáv vo filme, ale že by sa to mohlo týkať aj vás. Postará sa o to permanentnýmake-up. Čo je dôležité a aké sú novodobé trendy? Vyspovedali sme odborníčku v ULK Vlastu Pilmaierovú.

Aký význam má permanentný make-up v súčasnosti

Permanentný make-up, zaznamenáva veľký boom. A to nielen u nás, ale na celom svete. Dokonca môžeme povedať, že sa stal  súčasťou moderného človeka. Dievčat nad 18 rokov, žien bez ohľadu na vek ale aj u mužov. Prečo? Pretože vylepšuje vzhľad, koriguje nedostatky a hlavne asymetriu tváre, dodáva tvári mladistvosť a iskru.

 

Najväčším trendom je permanentný make-up obočia

Napríklad permanentné obočie s 3D efektom takzvané čiarkované obočie, ktorého výsledok zodpovedá skutočnej napodobenine obočia. Podtieňované obočie, korekcia obočia, obočia hrubšie a kratšie, pričom treba vedieť obočie dať do správnej lomenej polohy. Pery sa už netetujú iba kontúrou, ale minimálne sa tieňujú. Veľmi módne sú pery s výplňou. Očné linky sa tetujú v súlade s tvarmi obočí. Za priekopnícke sa považuje tetovanie očných liniek s rôznymi efektmi. Permanent sa vykonáva až 3 pigmentovými farbami. Tieňuje sa horné viečko, čo pridáva na efekte očným linkám a očiam.

 

V čom je dnes tento typ make-upu iný ako pred pár rokmi?

Nedá sa povedať pár vetami v čom je iný. Permanentný make-up ovplyvňuje veľa a rýchlo meniacich sa faktorov. Vezmime si pigmentové farby. Dnes sú iné pigmenty na telo, iného zloženia sú pigmenty určené na tvár, alebo rekonštrukcie prsných dvorcov a pod. V štátoch EÚ to podlieha prísnej legislatíve, hlavne pokiaľ ide o ochranu zdravia z hľadiska použitia bezpečných pigmentových farieb. Keď už hovoríme o pigmentoch, pigmenty na tvár nedržia tak dlho, ako pigmenty na telo. Majú iné zloženie a ďalej trvácnosť farby na vytetovanej zóne tváre súvisí aj s vekom a životným štýlom. U mladších permanent odchádza skôr, než u zrelej ženy.

 

Tetovanie obočia, pier, či očných liniek po novom

Ďalšou zmenou je nová prístrojová technológia s prechodom na kartridžový viac modulový systém, nové techniky v tetovaní, špeciálne čepieľky pri manuálnej metóde. Najčastejšie ide o tetovanie obočia, pier, či očných liniek. Z toho všetkého vyplýva, že súčasný permanent štylista musí byť naozaj odborník – umelec, aby to všetko vedel postihnúť a zvládnuť. Až tak môže plnohodnotne uspokojiť svojho zákazníka.

 

Na čo by si mala dať klientka pozor, predsa len ide o zásah do tváre, ktorý môže ovplyvniť konečný výraz

Áno ide o zásah a to takmer natrvalo. Preto  považujeme výkon PMU za kumšt založený na rešpektovaní dôležitých pravidiel; napríklad pri obočí, ktoré dominuje tvári, je nutné brať do úvahy jeho zakrivenie, prirodzený rast chĺpkov, tvárovú a farebnú typológiu. Zle zvolené tvary a farby môžu tvár zosmiešniť. Môžeme stretnúť mnohé ženy rozčarované nad tým, čo sa im objavilo na tvári po PMU a ktoré následne hľadajú pomoc v ÚLK kvôli korekcii pre zdeformované vytetované obočia, či očné linky alebo kontúry pier.

 

Je vhodné tetovať čiernou farbou?

Častým problémom, s ktorým sa  stretávame je, že  obočie vytetujú čiernou farbou, ktorá je v tomto prípade absolútne nevhodná. Koža nevie čiernu farbu spracovať. Znamená to, že keď farba prirodzenou výmenou kožných buniek a vplyvom slnka vybledne, vždy zanechá na koži stopu sivú alebo sivo-modrastú. Takéto obočie nie je možné pretetovať inou, než čiernou farbou.

Aj s hnedými farbami treba pracovať citlivo. Ak odborník na permanentný make-up zvolí nevhodný odtieň, nevie správne posúdiť, ani nie tak fototyp ako tón pleti, a následne nevhodne vyberie farbu len podľa toho, či ide o svetlú, strednú alebo tmavšiu hnedú, vyblednutím vzniknú trvalé stopy. Koža zostáva sfarbená buď do červenkastá, oranžová alebo svetlo fialova.

 

Ktoré časti tváre si dávame najčastejšie tetovať?

Určite obočie je v rebríčku žiadanosti na prvom mieste. Potom sú to očné linky a nakoniec pery. Obočie a linky si dávajú tetovať aj muži. Dokonca aj pery. Samozrejme používajú sa iné techniky, iné farebné odtiene. Tiež si to od profesionála vyžaduje umenie, zručnosť a kumšt.

 

Má sa klientka preobjednať ak sa jej objavil na perách herpes?

Častá otázka. Je možné tetovať aj v takom prípade, avšak pred úkonom musí byť klientka zdravá, nemala by byť ani dlhodobo unavená a tobôž vyčerpaná. Preventívne dva týždne pred zákrokom by mala užívať C vitamín 1000ml denne. Treba brať do úvahy aj obdobia napríklad  marec, kedy je veľa chrípkových ochorení. Herpes indikujú herpesovírusy a tie sú práve oni príčinou najčastejšie sa vyskytujúcich vírusových ochorení. Takže ak tetovať, tak neskôr.

Zároveň chceme upozorniť na to, že herpes či pásový opar  sa naozaj môže reaktivovať a to v rôznom čase po prekonaní priamej infekcie, po vyčerpanosti, po ochorení, strese (ten spôsobuje aj bolesť pri tetovaní), vplyvom UV žiarenia, tzn. aj po PMU, lebo herpesovírusy putujú pozdĺž nervových vlákien . Môžete ho „zobudiť“.

 

Nie je odstraňovanie tohto typu tetovanie rizikové, napríklad v oblastí očí?

Odstraňovanie sa robí laserom a nie je rizikové, pokiaľ to vykonáva odborník. V ULK vedia problém posúdiť a stanoviť počet laserových opakovaní. V oblasti očí sa to tiež dá, sú k tomu potrebné použiť špeciálne pomôcky, aby laserový lúč nepoškodil oko.

 

Robí sa permanentný make up aj v slnečnom období?

Dá sa vykonať pri rešpektovaní určitých zásad. Klientka nesmie týždeň vystavovať sa priamemu opaľovaniu a ďalšie dva až tri týždne sa koža regeneruje. Pokiaľ sa klientka vystaví slnečnému žiareniu po týždni, vystavuje sa riziku že koža nie je dostatočne zregerenovaná a môže vzniknúť v mieste tetovania zápal kože. Nehovoriac o tom, že pigmentová farba zmení odtieň. Ak sa klientka tetuje na opálenú pokožku, ťažšie sa stanovuje odtieň farby, alebo sa môže stať, že zvolená farba chytí do tmavšia. A keď pokožka po lete vybledne, farba bude tmavšia, než si klientka predstavovala.

 

Potrebujete poradiť?
Objednajte sa na konzultáciu hneď teraz
CTA_arrow
X
Potrebujete sa poradiť s odborníkom? SME TU PRE VÁS!
Napíšte nám a dohodneme si termín Vašej návštevy

Meno (povinné)

E-mail (povinné)

Telefón (povinné)


Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov