Poradňa

Trpím akné a ostávajú mi po ňom biele jazvičky, dajú sa nejakým spôsobom odstrániť?

Odpovedá primár odd. korektívnej dermatológie MUDr. Vrabec:

Objednajte sa na konzultáciu u dermatológa. Zhodnotíme stav vašej pleti a navrhneme špecifický liečebný postup. Na následné eliminovanie jazvičiek po akné je najvhodnejší Benelift Total. Spolu s jazvičkami sa odstráni aj zhrubnutá koža, vyhladí sa povrch a zväčšené póry.

Chcela by som sa opýtať ako postupovať, keď si chcem dať odstrániť rozšírené cievky na nohách, čo to presnejšie znamená a aká je časová náročnosť v tomto prípade?

Odpovedá MUDr. Vrabec:

Princípom liečby rozšírených cievok lasermi a IPL je selektívna fototermolýza. Tepelná energia sa absorbuje v červenom krvnom farbive hemoglobíne a tak dosiahneme želané poškodenie ciev. V priebehu niekoľkých týždňov je prebytočné tkanivo prostredníctvom imunitného systému odstránené z organizmu. Celý zákrok trvá v závislosti od množstva rozšírených cievok, ale väčšinou nie viac ako hodinku. Opakujeme zákrok v 2-3 týždňových intervaloch 2-3x za sebou a niekedy aj viackrát. Je to individuálne. Pacient 3 dni pred a 3 dni po ošetrení neužíva lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú pre možnosť krvácania. Pred zákrokom sa nevystavuje slnečnému žiareniu a nechodí do solária. Výhodou ošetrenia rozšírených cievok laserom alebo IPL je na rozdiel od sklerotizácie fakt, že nie je nutné nosiť kompresívne pančušky.

Trápia ma vrásky v okolí úst. Je možné do týchto partií aplikovať botulotoxín alebo zvoliť inú metódu?

Odpovedá MUDr. Belovič:

Ak ide o vrásky nad alebo pod perou, možno aplikovať botulotoxínové injekcie. Efekt vyhladenia trvá maximálne mesiac a zákrok je nutné opakovať.

Ďalšou metódou, ktorou sa dá zbaviť vrások v okolí úst  aj nosovo ústnych vrások, je aplikácia vstrebateľných alebo trvalých implantátov. Ide o injekčnú metódu. Najčastejšie sa využívajú vstrebateľné implantáty, ich účinnou zložkou je kyselina hyalurónová, ktorá je prirodzenou  súčasťou tkaniva. Dĺžka trvania efektu je približne 3-18 mesiacov.

Ochabnutosť kože a vrásky rieši nová technológia – rádiofrekvencia, ktorej asistuje vákuum

Odpovedá MUDr. Vrabec:

Princípom ošetrenia novou technológiou je šetrné prehrievanie hlbších vrstiev kože. V konečnom dôsledku to vedie k vypnutiu kože a novotvorbe kožného väziva – kolagénu. Ten je najviac zodpovedný za vzhľad kože.

Pri ošetrení je koža vtiahnutá medzi dve aktívne elektródy a elektromagnetický impulz rovnomerne zahreje cielenú časť kože bez poškodenia jej povrchovej vrstvy. Ošetrenie je takmer bezbolestné. Trvá približne 15 minút. Ošetrená klientka sa hneď môže vrátiť k bežným denným aktivitám. Ošetrenie, tak ako aj pri iných omladzovacích procedúrach, nie je jednorazové. Odporúčame ho aspoň 3 krát zopakovať. Želaný efekt sa dostaví do 6 mesiacov po poslednom ošetrení. Viditeľný je najmä na napätej koži a vo vyhladených vráskach. Výsledok možno nazvať i nechirurgickým faceliftingom. Pôsobením novej technológie sa zlepší kondícia kože o 5-10 rokov. Samozrejme, že ošetrenie novou technológiou nie je spojené s takými rizikami, bolestivosťou a vyradením z bežného života ako chirurgický facelifting. V porovnaní s ostatnými tzv. fotoomladzovacími procedúrami je ošetrenie rádiofrekvenciou za asistencie vákua oveľa účinnejšie.

Ako riešiť estetický problém rozšírených cievok na tvári a na nohách?

Odpovedá primár MUDr. R. Vrabec:

Rozšírené cievky na tvári môžu byť vrodené, prípadne sa objavujú už u detí a postupne s vekom pribúdajú. Najčastejšou príčinou ich vzniku je už spomínaná genetická predispozícia, poškodenie kože slnkom, niektoré kožné ochorenia. Z nich najčastejšie rozacea (ľudovo červienka). V rámci prevencie má najväčší význam ochrana pred slnečným žiarením, vyhýbať sa soláriám a vonkajším vplyvom, ktoré spôsobujú začervenanie tváre (teplé jedlá a nápoje, prechody zo zimy do tepla a iné individuálne odpozorované vplyvy).

Najúčinnejšou metódou odstraňovania rozšírených cievok je ošetrenie laserom alebo intenzívnym pulzným svetlom. Cievka sa vplyvom pohltenej energie tepelne ovplyvní natoľko, že dôjde k jej rozpadu. Počas niekoľkých týždňov ju telo eliminuje. Klasická metóda odstraňovania cievok spočíva v aplikácii lokálnych prípravkov. Jej nevýhodou je časová náročnosť a nízka účinnosť. Rozšírené cievky na nohách sú častejším estetickým problémom žien ako mužov. Vyskytujú sa asi u každej tretej ženy. Hlavnými príčinami ich vzniku sú opäť genetické predpoklady. Tiež získané poruchy hlbokých žíl dolných končatín, tehotenstvo, nedostatok pohybu, dlhodobé státie alebo sedenie, obezita. Často pribúdajú počas gravidity. Môžu byť spojené s kŕčovými žilami, ale môžu sa vyskytovať i samostatne. V prevencii má hlavne význam vyvarovať sa vyvolávajúcich faktorov a nosenie kompresívnych pančúch.

Liečba je komplexná a patrí do rúk lekára. Ošetrenie spočíva v aplikácii laseru alebo intenzívneho pulzného svetla. Ďalší spôsob liečby spočíva vo vnútrocievnom injekčnom podaní roztoku poškodzujúceho stenu cievy – tzv. skleroterapia. Jej nevýhodou je časová náročnosť, väčšia bolestivosť a u niektorých pacientov i strach z akejkoľvek injekcie. Prvý spôsob liečby je rýchlejší a menej bolestivý. Zákroky v oboch prípadoch treba opakovať.

Ako mám postupovať, ak sa mi objaví akné? Dá sa vyliečiť? Je problém v starostlivosti o pleť?

Odpovedá primár MUDr. R. Vrabec:

Problémom akné je naša pleť vystavená najviac v období dospievania a puberty. Výnimkou nie je ani výskyt akné v dospelosti. Neodborným ošetrením aknóznej pleti, napr. vytláčaním vriedkov, môžu vzniknúť trvalé následky v podobe neesteticky pôsobiacich jazvičiek. Najvhodnejší postup pri prvých príznakoch akné je objednať sa na odbornú konzultáciu k dermatológovi. Zhodnotí stav pleti a navrhne najvhodnejší spôsob liečby akné, ktorý spočíva v kombinácii konzervatívnych a moderných metód, tj. lasermi a diódovým svetlom. Odborným ošetrením pleti a domácou starostlivosťou o pleť sa akné môžete úspešne zbaviť.

Znamená aplikácia botulotoxínu do podpazušia vyriešenie problému potenia? Nemusím už používať deodoranty?
 

Odpovedá MUDr. Trančíková:

Nadmerné potenie v podpazuší a na dlaniach môžeme riešiť injekčnou aplikáciou botulotoxínu do spomínaných miest. Efekt terapie sa začne rozvíjať do 3 dní od aplikácie a trvá 6-12 mesiacov v oblasti podpazušia a 3-6 mesiacov v oblasti dlaní. Výhodou zákroku je jednoduchá aplikácia, rýchly nástup účinku a dlhotrvajúci efekt.

Aplikácia botulotoxínu do podpazušia znamená vyriešenie problému s potením v tejto partii, redukcia potenia je približne 98%. Preto už nie je potrebné deodoranty používať.

Ako dlho vydrží efekt aplikovaných vstrebateľných implantátov? Je implantát vhodný pre každého?

Odpovedá primár MUDr. R. Vrabec:

Injekčnou aplikáciou výplňových implantátov sa rieši napríklad redukcia nosovoústnych vrások, vrások na čele a v okolí úst. Najčastejšie sa používajú vstrebateľné implantáty. Ich hlavnou zložkou je kyselina hyalurónová – prirodzená súčasť kože. Dĺžka efektu je 6, 12 až 18 mesiacov v závislosti od druhu apikovaného implantátu. Aplikácia implantátov je dobre kombinovateľná s botulotoxínom, laserovou terapiou a ďalšími technikami slúžiacimi na odstránenie vrások.

Počula som o omladzovacej metóde mezolift. Aký je jej princíp a kedy sa odporúča?

Odpovedá MUDr. Lipková:

Mezolift je vnútrokožná aplikácia mikroinjekcií obsahujúcich vitamíny, antioxidanty, aminokyseliny, kyselinu hyalurónovú a iné pre stavbu kože dôležité látky. Mezoliftom je možné omladiť krk, tvár i dekolt. Pokožka je po ošetrení vypnutá, svieža a pôsobí mladistvým dojmom. Po prvej aplikácii sa zákrok opakuje približne o mesiac. Ďalší sa odporúča o 3 mesiace. V udržiavacej fáze sa ošetrenia opakujú po 6 mesiacoch.
Vekové obmedzenie neexistuje, vo všeobecnosti je toto ošetrenie odporúčané ženám a mužom v strednom a zrelšom veku.

Sú ošetrenia ovocnými kyselinami vykonávané počas celého roka? Akým spôsobom prebieha ich aplikácia?

Odpovedá primár MUDr. R. Vrabec:

Tieto zákroky sa nevykonávajú v letnom slnečnom období. Naopak, po ich absolvovaní je potrebná ochrana pred slnečnými lúčmi z dôvodu rizika vzniku nežiaducich pigmentácií. Ide o metódu na zlepšenie stavu pleti a pokožky na tele. Aplikácia ovocných kyselín má pozitívny vplyv na novotvorbu buniek , vzhľad, zjemnenie hrubšej štruktúry kože a jej hydratáciu.

Ošetrenie zjemní jazvičky po akné, výraznosť pigmentácií, jemných vrások, revitalizuje pleť a sťahuje póry. Aplikácia AHA kyselín prebieha približne v 2-týždňových intervaloch v jesennom a zimnom období, asi 3-8 krát podľa stavu kože. Dermatológ po vstupnej konzultácii, na ktorej zhodnotí stav pleti, aplikuje ovocnú kyselinu rôznej koncentrácie na pokožku a pozorne sleduje reakciu kože, ktorá sa prejaví sčervenaním. Lekár pleť neutralizuje a bežne ošetrí.

Nikdy som nebola na kozmetike. Nemám s pleťou problémy. Niekedy však pôsobí unavene a ochabnuto. Poskytujete starostlivosť aj o takýto typ pleti?

Odpovedá zdravotná sestra – kozmetička D. Kristková:

Áno, samozrejme. Určite pre vás vyberieme vhodný ošetrujúci program. Napríklad hydratačný, okysličujúci, revitalizačný alebo liftingový.

Je možné ošetrovať pleť, aj keď mám na pere opar?

Odpovedá kozmetička A. Martinkovičová: 

Opar je vírusová infekcia, a preto kozmetické ošetrenie v tom čase nie je vhodné absolvovať. Infekcia by sa mohla preniesť aj na inú časť tváre.
Môžeme vám poskytnúť liečbu biostimulačným laserom alebo diódovým svetlom Omnilux.

Ktorý zo spôsobov odstraňovania výrastkov a bradavíc je najúčinnejší? Vždy hrozí možnosť opakovaného zákroku?

Odpovedá MUDr.Trančíková:

Odborný lekár pri vstupnej odbornej konzultácii vždy vysvetlí princípy jednotlivých metód. Buď elektrokoaguláciou, kryoterapiou (tekutým dusíkom) alebo CO2 laserom a navrhne pre vás najvhodnejší spôsob odstránenia kožného výrastku. V súčasnosti najmodernejším spôsobom je zákrok laserom, ale až po kontrole kožného útvaru digitálnym dermatoskopom. Po zákroku laserom nevzniká jazva, odpadá šitie a rana sa hojí rýchlo. Samozrejme, nie každý útvar je vhodný na odstránenie laserom. K dispozícii sú v našom zariadení plastickí chirurgovia.

V akých intervaloch je vhodné absolvovať ošetrenie aknóznej pleti?

Odpovedá zdravotná sestra – kozmetička I. Liliková

Pri problematickej pleti vám odporúčam pravidelné ošetrenie v dvojtýždňových intervaloch, kým sa stav pleti nezlepší. Následne postačuje ošetrenie približne raz za mesiac.

Mám dlho vyrážky, skúšala som rôzne metódy, ale nič mi nepomáha.

Odpovedá zdravotná sestra – kozmetička I. Liliková

Pri problematickej pleti je základom pravidelné kozmetické čistenie pleti a vhodný druh kozmetiky v domácej starostlivosti o pleť. Prípadne po odbornej konzultácii s našim dermatológom prichádza do úvahy aj medikamentózna liečba na úpravu stavu pleti.

Ako často je potrebné elektrickú epiláciu opakovať? Dá sa dosiahnuť úplné potlačenie rastu týchto chĺpkov?

Odpovedá MUDr. Lipková: 

Je to klasická metóda odstránenia nežiaducich chĺpkov. Využíva sa na odstránenie sivých a bledých chĺpkov ako doplnok najmodernejšej a efektívnej laserovej epilácie. Epiláciou elektrickou ihlou dosiahneme úplné potlačenie ich rastu, pričom počet opakovaní je individuálny. Táto forma zákroku sa používa hlavne na epiláciu menších plôch.

Aký spôsob odstránenia pigmentových škvŕn odporúčate? V čom konkrétne spočíva chemický píling?

Odpovedá MUDr. Vrabec:

Ústav lekárskej kozmetiky vlastní najmodernejšie a najširšie spektrum prístrojov. Najnovšími metódami a postupmi v liečbe pigmentových zmien pokožky sú používanie intenzívneho pulzného svetla a frakčného CO2 lasera Benelift Total. Po absolvovaní ošetrenia niektorou zo spomínaných terapií je potrebné sa chrániť pred slnkom.

Chemický píling spočíva v aplikácii prípravkov, ktoré majú schopnosť zlupovať vrchnú vrstvu pokožky. Zvyčajne používame ovocné kyseliny. Po absolvovaní 3-6 opakovaní dosiahneme okrem odstránenia pigmentových škvŕn zjednotenie farby pokožky, stiahnutie pórov a redukciu jemných jazvičiek.

Je lepšie pre pokožku využívať jeden typ ošetrovania alebo kombináciu viacerých spôsobov? Môže pleť častými zákrokmi aj utrpieť, alebo sú obavy zbytočné?

Odpovedá primár MUDr. R. Vrabec:

Kombináciou viacerých metód na redukciu vrások, resp. prvých príznakov starnutia (ošetrenie rádiofrekvenciou Benelift, intenzívnym pulzným svetlom, rôznymi typmi laserov, prístrojom LIFT M6 na omladenie tváre, krku, dekoltu a liečebnými preventívnymi masážami, aplikáciou masiek a AHA kyselín) dosiahneme výraznejší efekt pri redukcii prvých príznakov starnutia. Pri vstupnej odbornej konzultácii dermatológ navrhne najvhodnejší spôsob ošetrenia. Podobné obavy sú úplne zbytočné. V našom zariadení máme k dispozícii najnovšie technológie.

Myslíte si, že mi pomôže pri akné liečba diodovým svetlom? Počula som, že diódové svetlo pomáha pri regenerácii pokožky. Nie je to len reklama?

Odpovedá MUDr. Trančíková:

Omnilux je  zdroj viditeľného červeného a modrého svetla vysokej čistoty. Použitím modrého svetla pri akné dosahujeme pozoruhodné výsledky.  Liečivé účinky svetla sa preukazujú v zlepšení syntézy DNA a bunkových procesoch regenerácie tkaniva, vrátane ukladania kolagénu.

Červené svetlo Omnilux je doplnkovou terapiou, skracuje čas hojenia, zvyšuje vitalitu buniek a stimuluje fibroplasty. Po jej absolvovaní sa zlepšuje tonus pleti, zjemňujú jemné vrásky. Počet ošetrení je individuálny. Odporúčame absolvovať 8 ošetrení každý druhý deň v dĺžke približne 20 minút. Neskôr udržiavacie ošetrenie raz za 4-6 týždňov. Napr. po ošetrení frakčným CO2 laserom Benelift Total na redukciu vrások odporúčame na zrýchlenie hojenia práve terapiu červeným svetlom.

Nemám žiadne veľké problémy s pleťou, ale neviem si vybrať vhodný krém. Skoro všetky ma štípu.

Odpovedá kozmetička G. Priecelová:

Vaša pleť je citlivá. Pri ošetrení kozmetička vidí, ako pleť reaguje. Na základe reakcie vám poradí, aké sú vhodné prípravky určené pre intolerantnú pleť.

Ako často je potrebné preventívne vyšetrenie materských znamienok? Aký je najmodernejší pôsob odstránenia znamienok?

Odpovedá MUDr. Kuklicová:

Znamienka odporúčame skontrolovať v priemere raz za polrok. Digitálna dermatoskopia je najmodernejším spôsobom diagnostiky, dokáže výsledky uložiť v pamäti a porovnať v čase.

Je to bezpečný a neinvazívny spôsob včasného odhalenia vysoko zhubných kožných nádorov – melanómov. Vyšetrenie je bezbolestné, vykonávané špeciálnou digitálnou kamerou. Výsledok je známy ihneď po vyšetrení a archivuje sa v počítači. Melanóm je zhubný kožný nádor, ktorý môže vzniknúť z existujúceho pigmentového znamienka, ale aj zo zdravej kože. Napriek tomu je vyliečiteľný, pokiaľ sa diagnostikuje včas. Na vznik melanómu má významný podiel UV žiarenie. Najmä spálenie kože slnkom v detstve zvyšuje dvojnásobne jeho vznik v dospelosti. Vyšetrenie digitálnym dermatoskopom odporúčame absolvovať v nasledovných prípadoch:

  • akákoľvek zmena súvisiaca so znamienkom (zmena tvaru, veľkosti, farby
  • viacfarebnosť, krvácanie, neostrosť okrajov, zmena citlivosti
  • akákoľvek zmena v bezprostrednom okolí znamienka
  • v prípade novovzniknutých znamienok (najmä po 25. roku života).

Na odstránenie kožných útvarov ponúkame viaceré metódy, napr.  klasickú elektrokoaguláciu, CO2 laser, ak znamienko nie je rizikové. V opačnom prípade je najvhodnejším spôsobom chirurgické odstránenie s následným histologickým vyšetrením.

Problémom žien, najmä pred letom, sú nepekné červené až modrofialové presvitajúce cievky na nohách. Viete ich odstrániť? V prípade odstránenia sa neskôr objavia znovu?

Odpovedá primár MUDr. R. Vrabec:

Jeseň, zima a jar sú  ideálne  obdobia  na odstránenie týchto neestetických prejavov. Vzhľadom na širokú škálu laserových prístrojov, ktoré má Ústav lekárskej kozmetiky k dispozícii a v kombinácii aj s klasickými metódami, dosahujeme dobré výsledky k spokojnosti klientiek. Po ošetrení je nutná ochrana pred slnečným žiarením.
Odstraňujeme rozšírené cievky na tvári a končatinách, začervenanie tváre, pavúčkovité névy a červené škvrny. Tieto estetické nedostatky sa odstraňujú laserom KTP, NdYAG laserom  a intenzívnym pulzným svetlom. Svetelný lúč sa zachytí v cievke obsahujúcej krv, dochádza k jej prehriatiu. Tento termálny efekt vedie k rozpadu a následnému vstrebaniu cievky. Každý z prístrojov je vhodný na ošetrovanie inej lokality. Široké spektrum prístrojov dovoľuje optimalizovať liečbu podľa farby pokožky, šírky a umiestnenia cievky na tvári, či tele. Zákrok sa nevykonáva v období intenzívneho slnečného žiarenia. V individuálnych prípadoch je potrebné ošetrenie 2-3 krát opakovať.

V zime zisťujem, že napriek používaniu krému mám pleť suchú a drsnú. Postačila by kozmetická masáž pleti?

Odpovedá zdravotná sestra –kozmetička D. Kristková:

Pravdepodobne máte pleť dehydrovanú striedaním studeného a teplého prostredia. Ponúkame program Acthyderm na hydratáciu a revitalizáciu pleti. Môžeme ho skombinovať s klasickou masážou tváre a dekoltu. Tento program je vhodné absolvovať i v letných mesiacoch, keď je pleť zasa nadmerne dehydrovaná vplyvom slnečného žiarenia.

Vyžaduje si ošetrenie Benelift opakovania? V akom ročnom období sa vykonáva? Je vhodné aj ako prevencia vzniku vrások?

Odpovedá primár MUDr. R. Vrabec:

Ošetrenie Benelift redukuje vrásky na tvári a vráti pružnosť ochabnutej koži na ramenách, krku či brušku. Je určené na mierne ochabnutú pleť s jemnými vráskami a výraznými pórmi. Je to metóda, ktorá využíva rádiofrekvenciu za asistencie podtlaku. Vysielané rádiové vlny sa zachytávajú v danej štruktúre kože. Premieňajú sa na teplo, ktoré stimuluje remodeláciu kolagénu, čím pôsobí na redukciu vrások.

Zákrok je bezbolestný a môžu ho podstúpiť aj klienti s citlivou pleťou. Ošetrenie sa odporúča absolvovať približne 3-4 krát v týždňových intervaloch v priebehu celého roka. Samotné ošetrenie trvá približne 20 min. a dá sa stihnúť aj v rámci obedňajšej prestávky. Pri dobrej starostlivosti o pleť a ochrane pred slnkom vydrží efekt niekoľko rokov. Je vhodné absolvovať udržiavacie ošetrenie v intervaloch, ktoré odporučí lekár.

Často sa stretávam s pojmom fotorejuvenizácia. Aká starostlivosť sa skrýva pod týmto pojmom? Ako zistím, či som vhodný typ na túto terapiu?

Odpovedá primár MUDr. R. Vrabec:

Pod pojmom fotorejuvenizácia rozumieme korekciu prejavov starnutia svetelnými zdrojmi. S vekom pribúdajú na koži vrásky, rozšírené cievky a póry, pigmentové škvrny, koža ochabuje. Na ich redukciu a pre dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné použiť kombináciu viacerých prístrojov. Ústav lekárskej kozmetiky disponuje najširšou škálou prístrojov na odvrátenie prvých príznakov starnutia, napr. frakčný CO2 laser Benelift Total a rádiofrekvenčný prístroj Aluma.

Bez použitia skalpela a narušenia kožného povrchu sa dosiahne vypnutie kože, redukcia vrások, odstránia sa pigmentácie a rozšírené cievky. Zákroky sa vykonávajú ambulantne v 3-4 týždňových intervaloch. Odporúča sa absolvovať viac ošetrení podľa stavu pokožky. Vhodnosť absolvovania fotorejuvenizácie určí odborník – dermatológ pri osobnej konzultácii. Zhodnotí stav pleti a navrhne najvhodnejšiu kombináciu omladzovacích metód. Niektoré metódy sú jednorazové, iné odporúčame opakovať v intervaloch, ktoré určí ošetrujúci lekár.

Vhodnou starostlivosťou o pokožku pod dohľadom odborníka môžeme výrazne spomaliť proces starnutia pleti. Práve použitím najmodernejších prístrojov vieme tento proces takmer zastaviť, resp. pôsobiť preventívne.

Aký je výsledok kombinácie fotorejuvenizácie a botulotoxínu? Vyskytli sa negatívne reakcie u klientov?

Odpovedá primár MUDr. R. Vrabec:

Medzi najúčinnejšie metódy redukcie vrások v okolí očí a na čele patrí vzájomná kombinácia aktivovania novotvorby kolagénu fotorejuvenizáciou a znehybnenia mimických svalov botulotoxínom. Po injekčnej aplikácii botulotoxínu mimické svaly v priebehu 14 dní postupne prestávajú prispievať k tvorbe vrások. To spôsobuje vypnutie kože, redukciu vrások a novovytvorený kolagén prispieva k zmenšeniu dĺžky a hĺbky vrások, ktorého tvorbu aktivovala fotorejuvenizácia. Zatiaľ sme nezaznamenali negatívne prejavy, resp. neočakávané reakcie na kombináciu fotorejuvenizácie a botulotoxínu.

Existuje obmedzenie pre veľkosť kožných výrastkov, alebo znamienok, pre ktoré by CO2 laser nebol najvhodnejším riešením?

Odpovedá MUDr. Sabová:

O použití CO2 lasera na odstraňovanie kožných výrastkov a niektorých znamienok a korekciu jaziev rozhodne dermatológ po diagnostike príslušného kožného útvaru. Oodstraňovanie útvarov nadmernej veľkosti /napr. fazule/ patrí do rúk plastického chirurga. CO2 laser pracuje s presnosťou na stotiny milimetra. Ošetrovaná plocha nekrváca, čo je výhodou oproti skalpelu a v porovnaní s elektrokoaguláciou je šetrnejší k okolitej koži. Výsledkom je rýchlejšie hojenie s neporovnateľne menším rizikom vzniku jazvičky. Ošetrené miesto netreba zošívať, a tým odpadne kontrola u lekára spojená s vybratím stehov. Ošetrenie CO2 laserom je mierne finančne náročnejšie. Pri svojich výhodách čoraz viac klientov volí túto modernú metódu.

Chcela by som vedieť, aký je rozdiel medzi ošetrením Benelift a Benelift Total?

Odpovedá primár MUDr. R. Vrabec:

V Ústave lekárskej kozmetiky zaznamenalo použitie metódy frakčného lasera CO2 Benelift Total absolútnu premiéru na Slovensku. Benelift Total je laserová omladzovacia metóda frakčným CO2 laserom, ktorá môže mať viac variantov podľa druhu ochabnutia kože a prevládajúceho príznaku, ktorý chceme absolvovaním ošetrenia odstrániť. Môže ísť o jednorazové ošetrenie určené pre moderné ženy a mužov, ktorí chcú dosiahnuť maximálny efekt pri minimálnej strate času. Najmä, ak nemajú možnosť opustiť  na dlhšie obdobie pracovný kolobehu Tento zákrok si vyžaduje krátkodobý pobyt v domácej starostlivosti približne 5 dní. Dermatológ po konzultácii s klientkou môže navrhnúť aj metódu opakového „ľahšieho“ variantu ošetrenia (2-3 krát približne v mesačných intervaloch). Ošetreniu predchádza aplikácia anestetického krému približne hodinu a nasleduje samotný zákrok. Trvá podľa veľkosti ošetrovanej lokality od 30 do 60 min. Klientka po zákroku odchádza s jemne začervenanou pokožkou do domácej starostlivosti. Pokožka sa počas 3 až 5 dní olúpe a na 5. deň možno opäť používať make-up a predovšetkým vidieť neprehliadnuteľné výsledky. Účinok laserového ošetrenia je dlhodobý. Po 3-6 mesiacoch je efekt ošetrenia najviditeľnejší. Vďaka stále sa tvoriacemu kolagénu sú výsledky ešte výraznejšie. Výnimočne, pri hlbších jazvách, sú potrebné 2-3 ošetrenia. Zákrok sa nevykonáva v slnečnom období. Zákrok Benelift jerádiofrekvenčné  ošetrenie  určené na vypnutie mierne ochabnutej kože a redukciu jemných vrások. Môže sa vykonávať po celý rok, odporúča sa 4-6 opakovaní v približne 7-dňových intervaloch. Bezprostredne po zákroku sa môžete vrátiť do bežného života.

Možno aplikovať botulotoxín aj v letných slnečných mesiacoch?

Odpovedá MUDr. Lipková:

Korekcia mimických vrások tváre BTX A je hodnotená ako jednoduchá, bezpečná a veľmi účinná metóda na redukciu mimických vrások.  Metóda je určená aj ako prevencia vzniku  mimických vrások.  Výhodou je aplikácia botulotoxínu počas celého roka bez vzniku vedľajších ťažkostí. Vyžaduje minimálnu starostlivosť. Miesto aplikácie je nutné chrániť 5 dní ochranným krémom s vyšším SPF faktorom.

Ak mám záujem o epiláciu laserom, potrebujem nejakú špeciálnu starostlivosť pred zákrokom? Aké veľké by mali byť chĺpky?

Odpovedá MUDr. Trančíková:

Pred zákrokom sa odporúča chĺpky 3-4 týždne netrhať, nevystavovať ošetrované miesta slnečnému žiareniu a soláriu. Ideálnym na epiláciu je klient s bledou kožou a tmavými chĺpkami. Čím je farebný kontrast medzi pokožkou a chĺpkami menší, tým je laserová epilácia menej účinná. Dvakrát väčšia plocha lúča lasera LIGHTSHEER XC znamená dodanie väčšieho množstva energie ku korienkom chĺpkov. Účinnejšie sa môžu epilovať bledšie chĺpky, na ktoré doterajšie systémy nestačili. Prípadne je možné efektívnejšie epilovať klientov s tmavšou pokožkou.

Mám 21 a trpím hirzutizmom. Mám tmavú pokožku a tmavé chĺpky v tvárovej časti, na brade a krku. Lekárka mi odporučila, že najvhodnejšia by bola depilácia laserom. Čo je k tomu potrebné? A aká je úspešnosť odstraňovania?

Odpovedá MUDr. Vrabec:

Hirzutizmus je charakterizovaný rastom terminálnych vlasov u žien a detí v miestach, ktoré odpovedajú mužskému typu ochlpenia.

Odstránenie nežiaduceho ochlpenia laserom je veľmi efektívne a pohodlné. Epilačný laser zachytáva chĺpky v rastovej fáze. Dôjde k prehriatiu vlasovej cibuľky a následne vypadnutiu vlasu. Keďže máme 3 rastové fázy chĺpku a účinok lasera je len v rastovej, preto treba ošetrenie  laserom opakovať. Väčšinou sa zákrok opakuje 3-6x, počet opakovaní je veľmi  individuálny.

Rada by som získala podrobnejšie informácie o tzv. neck lifting-u (výťah v oblasti krku).

Odpovedá primár odd. esteticko-plstickej chirurgie MUDr. D. Guba:

Okrem oblasti okolo očí, kde sa ako prvé objavujú vrásky, je ďalšou oblasťou „zvädnutie“ kože v priestore dolnej časti tváre a krku.
Vhodným operačným postupom je možné dolnú časť tváre a krku „vytiahnuť“ na želanú úroveň, zbaviť tvár neželaných poklesov okolo ústnych kútikov, splytčiť  nasolabiálne ryhy a napnúť pokrčenú kožu krku. V prípade „tukového orecha“ v podbradku tento výkon samostatne, alebo v spojení do jedného operačného sedenia kombinujeme s liposukciou, lipectomiou, resp aplikáciou platyzmového svalu.  Neck lifting aj  liposukciu podbradku vykonávame v analgosedacii a lokálnej anestézii,  zriedka v celkovej  anestézii.

Ak neck lifting nie je súčasťou celkového výťahu tváre, doba hojenia a rekonvalescencie je určite kratšia. Zväčša do 14 dní je klientka v poriadku. V kombinácii s rejuvenizačnými procedúrami je konečný výsledok na tvári ešte umocnený.

Mám jazvy po vybratí znamienok, niektoré aj 3 roky staré. Sú mierne vypuklé a niektoré rovné, ale červené. Aká je najlepšia metóda na ich odstránenie? Je ich 9, koľko by zákrok stál? A v ktorých mesiacoch je najvhodnejšie ich odstránenie?
 

Odpovedá MUDr. Vrabec:

Odstránenie jazvičiek na koži je možné 2 spôsobmi. Používa sa kombinácia aplikácie  kortikoidov s laserovým ošetrením a kryoterapia. Aký spôsob je pre klienta ideálny  rozhodne lekár individuálne pri jednotlivom type jazvičky. Ošetrenie treba opakovať aspoň 3x. Opäť to závisí od reakcie jaziev na ošetrenie. Zákrok je možné vykonávať mimo  letných mesiacov.

Mám pigmentové škvrny na čele a pod očami. Po zbrusovaní pokožky mi zmizli na obrusovaných miestach, no pokožka tej časti tváre sa odlišuje od neobrusovanej časti. Existuje aj celé obrusovanie alebo iný spôsob zjednotenia farebnosti pokožky?

Odpovedá MUDr. Vrabec:

Na odstránenie nerovnomernosti kožného reliéfu so súčasným odstránením vrások, rozšírených cievok, pórov, jazvičiek je najideálnejšie laserové ošetrenie frakčným CO2 laserom Benelift Total. Jeho princípom je prienik laserového lúča tkanivom, čo vedie k zahriatiu tkaniva a novotvorbe kolagénu. Pleť je rovnomerná, rozžiarená. Ideálny čas na ošetrenie je jeseň a zima.

Vedeli by ste mi pomôcť s keloidom, vyskúšala som liečbu mastičkami, vpichovaním injekcií, ale mám pocit, že sa to trocha zväčšilo, dá sa to odstrániť laserom resp. aspoň zmenšiť, prispôsobiť farbe pokožky?

Odpovedá MUDr. Vrabec:

Odstránenie keliodných jaziev je možné dvoma spôsobmi s výborným efektom. Buď radikálnejšia kryoterapia, deštrukcia tekutým dusíkom, alebo laserové ošetrenie v kombinácii s intralezionálne aplikovanými kortikosteroidmi. Podľa typu jazvičky, miesta výskytu sa lekár individuálne rozhoduje o nasledovnom ošetrení keloidu. Efekt je výborný, dochádza k poklesu keloidného tkaniva, vyblednutiu  erytému /červene/. Zákrok sa väčšinou opakuje 3x v dvojtýždňových intervaloch. Pred a po ošetrení by sa miesto ošetrenia nemalo vystavovať slnečným lúčom. Po zákroku je nutná ochrana krémami s vyšším SPF pre riziko vzniku hyperpigmentácií. Ideálnym obdobím na absolvovanie ošetrenia sú   jesenné  a zimné mesiace.

Počula som o odstraňovaní prejavov herpes simplex v oblasti pier a nosa. Je možné o takýto zákrok požiadať?

Odpovedá primár MUDr. R.Vrabec:

Červené svetlo Omnilux skracuje dobu hojenia herpesu od vzniku prvých prejavov asi o tretinu času. Čo sa týka častosti opakovania, na to Omnilux nemá vplyv, je to individuálna záležitosť organizmu. Ak však ochorenie prepukne, dá sa absolvovaním Omniluxu skrátiť hojenie.

Dokážete vyliečiť dermatoidnú seboreu? Po použití hormonálnych mastí sa mi stav zlepší, ale o týždeň je to opäť rovnaké, až horšie. Momentálne moja pokožka vyzerá ako posiata herpesom, som zúfalá. Ak to aj nie je herpes. Neviem.

Odpovedá MUDr. Vrabec:

Seboroická dermatóza je chronicke ochorenie s recidívami, prejavujúca sa v oblastiach bohatých na mazové žľazy. Ide o zvýšenú sekréciu mazových žliaz. Úplne sa vyliečiť nedá. Dá sa zmierniť prejav a životosprávou aj potlačiť remisie. Treba sa  vyhýbať stresu, používať bezparfémové kozmetiká, obmedziť sladkosti a živočíšne tuky. Pobyt na čerstvom vzduchu a na slnku pôsobí vždy priaznivo.

Mám 42 rokov a bola mi diagnostikovaná rosacea. Aká forma alebo spôsob sa dá využiť pri zmiernení a potlačení príznakov?

Odpovedá MUDr. Lipková:

Rosacea je zápalové ochorenie tváre, ktoré môže mať rôzne prejavy. Od začervenania cez rozšírené cievky, hnisavé ložiská až po hyperplaziu väziva a mazových žliaz. Podľa štádia ochorenia sa pristupuje aj k prevencii, liečbe a celkovej starostlivosti. Najdôležitejšie je eliminovať zhoršujúce faktory: slnečné lúče, stres, výkyvy emócií, umelé svetlo-neóny, štipľavé a pálivé jedlá, horúce nápoje, výrazné teplotné výkyvy. Terapia zahŕňa lokálne ošetrenie, celkovú terapiu, pri rozšírených cievkach rôzne typy laserov, pri zmožení väziva a mazových žliaz dermabráziu, CO2 frakčný laser.

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí sa chcú opáliť? Ako to majú dosiahnuť bez toho, aby riskovali spálenie, prípadne iné následky? Čo robiť v prípade, že už k spáleniu pokožky došlo?

Odpovedá primár MUDr. R. Vrabec:

Proti spáleniu sa dá ochrániť krémami s vysokým ochranným faktorom. No zhnednutie pokožky je úmerné absorbovanej dávke UV žiarenia. Rakovina kože takisto závisí od absorbovanej dávky UV žiarenia. Teda opálenie kože sa nedá realizovať bez zvýšeného rizika rakoviny kože. Pri miernejšom spálení vniká začervenanie postihnutej oblasti a o pár dní následné ošupovanie. Pri začervenaní a bolestivosti pomôže akýkoľvek chladivý prípravok alebo studené obklady. Takisto sa dá využiť účinnejšia lekárom ordinovaná liečba. Ak vzniknú aj pľuzgiere, prípadne mokvajúce plochy, je nevyhnutné navštíviť lekára.

Potrebujete poradiť?
Objednajte sa na konzultáciu hneď teraz
CTA_arrow
X
Potrebujete sa poradiť s odborníkom? SME TU PRE VÁS!
Napíšte nám a dohodneme si termín Vašej návštevy

Meno (povinné)

E-mail (povinné)

Telefón (povinné)


Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov